דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
12.11.2019 | יום רביעי י"ג כסלו ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
אברהם פריד

לחגוג 25 שנים ב4 שעות

במופע לסיכום חצי יובל לפעילותו המוסיקלית הגיע היום אברהם פריד לאחד משיאי הקריירה המפוארת שלו, כאשר במהלך שעות ארוכות הפגין על הבמה את יכולתו המוזיקלית כשהוא סוחף אחריו את האלפים.

ד' שבט ה'תשס"ז | 1/23/2007

איך אפשר לסכם 25 שנות עשייה מוסיקלית בערב אחד? הערב נתן הזמר החסידי ר' אברהם פריד ללא ספק את אחת ההופעות הגדולות של חייו, באירוע יוקרתי ענק שהתקיים בהיכל התרבות בתל אביב, בהשתתפות יותר מ-3,000 איש, לציון חצי יובל לפעילותו כזמר.

מופע זה היה בבואה אמיתית לדמותו של פריד, היה מרקיד, משמח, מרגש, מלהיב, סוחף ובעיקר ספוג בחן החסידי של פריד, עם הצניעות והענווה האופייניים לו, כחותם לאישיותו הכובשת.

במשך קרוב לארבע שעות, כמעט רצופות, ליקט פריד מחרוזות ושירים כשהוא עובר על כל תקליטיו, החל מהראשון שבהם לפני 25 שנה עם הלהיטים "אל ההודאות" ו"זכנו לקבל", ועד לשירים המאוחרים יותר, "שטר התנאים", "תניא", "אדרבא", ועוד עשרות שירים, להיטים ומחרוזות, ובהם, כמובן, השירים מהאלבום החדש "בין כך ובין כך".

במהלך 25 שנות פעילותו חתום פריד על עשרות אלבומים, מאות שירים ואלפי שעות במה, שהתרכזו להם לערב אחד של נוסטלגיה עשירה, עם דגש על השירים שהפכו לקלסיקות במגזר

שיאו המרגש של הערב היה כאשר אורות האולם חשכו ועל המרקע נראתה דמותו של הרבי מליובאוויטש כשהוא מעודד את השירה בידיו הקדושות במהלך התוועדות. שירת "שיבנה בית המקדש" שבקעה מהרמקולים והמראות קודש מעל גבי מסכי הענק, התמזגו היטב עם הגעגועים בקולו של פריד שפילח את האוויר בניגון "צמאה לך נפשי", אליו מצטרף הקהל כולו בערגה ובכיסופים.

אל חלק זה של המופע נכנס פריד כשהוא לבוש בסירטוק, כובע, ואוחז בידיו ספר חת"ת.

בהמשך ניגן פריד מספר ניגונים חב"דיים קצביים בהם "האפ קוזאק" כשאליו מצטרפת מקהלת רקדנים והניגון "סיז דאך אלץ הבל הבלים".

את השירים תיבל פריד בסיפורים ואמרות חסידיות. חלקו השני של המופע הוקדש למחרוזות כאשר פריד פותח במחרוזת "שבת", לאחריה מחרוזת "חתונה", "שבוע טוב", שירי "הורה", ומחרוזת מיוחדת של שירי "קומזיץ".

בין לבין הוקרנו קטעי וידאו בהם תוארה דמותו של פריד, כל אחד מזווית ראייתו. החל מזמרים ישראלים וכלה בזמרים חסידים וכן עמך בית ישראל שסיפרו על ההתרגשות והשמחה המלווים אותם עשרות שנים עם שיריו ולהיטיו של הזמר החב"די. רגע מרגש היה כאשר על המרקע הופיעה דמותו של יוסי כהן, אדם שהיה במצב אנוש בבית הרפואה, שתיאר בהתרגשות כיצד הגיע פריד לשיר ליד מיטת חוליו, ולמרות שלא שהה באותו זמן בהכרה שמע לדבריו את קולו פריד "מהדהד כמו מקצה העולם ועד קצהו, והרגשתי שזה נותן לי את הכח לקום ולהמשיך". פריד וכהן נפגשו במהלך המופע והדמעות, כמובן, זלגו מאליהן...

האירוע נחתם לא לפני שהרב הראשי לת"א והרה"ר לישראל הרב ישראל מאיר לאו לשעבר נושא דברי ברכה. במהלך דבריו ציין הרב לאו את עובדת היותו של פריד חסיד חב"ד. "כולנו ראינו את דמותו הקדושה של הרבי שניצח קודם לא רק על השירה, אלא על האומה כולה".

"אברהם פריד הוא קודם כל חסיד", המשיך הרב לאו, "בצניעותו, פשטותו וענוותנותו הוא כבש את הקהל". הרב לאו ציטט את דברי המגיד ממזריטש על הפסוק "ויהי כנגן המנגן": נגן הפירוש הוא כלי זמר, ומנגן הפירוש הוא הזמר, האומן. כאשר המנגן –הזמר, בטל בתכלית, בדיוק כמו כלי הזמר (הנגן), שאין לו כל רצון משל עצמו, וכל תאווה לכבוד או גאווה, רק אז מתקיים המשך הפסוק "ותהי עליו רוח ה'...".

"ישבתי לעצמי הערב ותהיתי, כיצד יהודי צנום כזה מגיע לעוצמות כאלו גדולות בקולו ובשירתו. הוא עומד כאן שלוש שעות ושר, בלי להתאמץ אפילו. אני לא יודע אם הוא הזיע... הכל בקלות, בעוצמה. אין ספק, כשהקב"ה נותן מתנה וברכה, הוא נותן אותה מלא חופניים".

הרב לאו תיאר בפני הנוכחים רגעים מרטיטים על ציונו של רבי אלימלך מליז'ענסק זי"ע, בו היה הרב נוכח, יחד עם קבוצה גדולה של ישראלים, כאשר פריד ניגן את "אדרבא" התפילה שחיבר ה"נעם אלימלך". "היה זה ביצוע מרטיט שכמוהו לא תשמעו. זו הייתה תפילה של ממש", אמר הרב לאו.

"כעבור מספר שנים, בוונקובר, קנדה, יצא לי לשמוע מפיו של פריד ניגון של "ברכת כהנים" בנוסח חב"די, מנגינה שלא הצלחתי לשמוע באף תקליט, ואתם וודאי אינם מכירים. זו הייתה מנגינה עריבה ומרגשת שלא אשכח".

"אותה תפילת "ברכת כהנים" נפתחת במילים "כה תברכו". כה בגימטריא 25, שהוא מספר השנים שר' אברהם מציין כעת לפעילותו המוסיקלית. נברך אותו שימשיך לשמח ולרגש את עם ישראל".

בתגובה לדבריו של הרב לאו, ולאחר שהעניק לו מתנה מיוחדת מנורת כסף מהודרת, אמר פריד כי בימים אלו הוא עובד על תקליט רביעי של ניגוני חב"ד. "אני יכול לתת לך מתנה גם כן, כבוד הרב, ולספר לך שהניגון החב"די על ברכת כהנים ייכנס אי"ה לאלבום זה".

האירוע הסתיים כאשר פריד מודה ל"במה כהלכה", ולמפיקים אלי יזראלביץ, דני קייזר, והמנהל המוסיקלי יובל סטופל שניצח בהצלחה ובמיומנות על הפקת המופע כולו.

כפי שדווח, מחר תתקיים אי"ה הופעה דומה למגורשי גוש קטיף בהיכל התרבות.

"אני מקווה ש-25 השנים האלה, הם רק ההתחלה", סיים פריד באופטימיות, "מעניין מה תעשו לי כשאגיע לחמישים שנות מוסיקה".

בארוע נכח צביקה פיק שלא הסתיר את הנאתו מהמופע .. עשו כבוד שלומי שבת ויהורם גאון שביקש אפילו שיר ישראלי משל היה זה תוכנית מוצ"ש ברדיו קול חי.

צילום: שטורעם


עם הרב מאיר לאו - צילום: שטורעם


צילום: שטורעם


עם הכנר הידוע אייל שילוח - צילום: שטורעם


הקהל - צילום: שטורעם


עם יובל סטופל - צילום: שטורעם


עם הרקדנים ל'האפ קאזאק' - צילום: שטורעם


צילום: שטורעם


צילום: שטורעם


במחרוזת שמחה - צילום: שטורעם


במחרוזת שירי חב''ד - צילום: שטורעם


בנאום הרב לאו - צילום: שטורעם


עם הרב לאו - צילום: שטורעם


 

  תגיות: אברהם פריד - אומן - הופעה - הרבי מליובאוויטש - חב''ד - יובל סטופל

60% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. היה יוצא מין הכלל גדול (ל"ת)

ללא | ה' שבט ה'תשס"ז
3. אין
אין על אברהם פריד
מנחם | כ"ו תשרי ה'תשע"ח

 
האחים מרכוס הגיעו ל-16 שעות להופעת ענק
השנה, הזמרים המפורסמים בנצי ושמולי מרכוס מלהקת 8th Day הגיעו מקליפורניה ליום אחד בלבד, בכדי להצדיע ולשיר לקרוב לאלף ילדים עם צרכים מיוחדים ולמשפחותיהם וקהל הרחב בתיאטרון ירושלים.
טויטו בתמונות שיגרמו לכם לארוז מזוודה
מה רבו מעשיך ה': רגע אחרי שתיעד את חודש החגים בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש בניו יורק יחד עם אלפי החסידים, הצלם חיים טויטו קפץ לביקור קצר באמסטרדם
שמחה ליינר חוזר עם אלבום רביעי
בשונה מאלבומיו הקודמים הפעם באלבומו החדש - ''כל הכבוד'' קפץ שמחה ישר למים העמוקים ודאג לא רק לקטעי השירה באלבום אלא להפיק בעצמו את כל האלבום וכדי לעשות זאת בגדול
יונתן שינפלד בקליפ חדש : אהבת חינם
באווירת הימים מגישים יונתן שינפלד וכוכב הרשת שוקי סלומון קליפ חדש וממכר: אהבת חינם. את מילות השיר כתב שוקי סלומון, על הלחן אחראים סלומון ושינפלד שגם עיבד מוזיקלית.
סימפוניה של עוצמה בבנייני האומה‎
אלפים נטלו חלק במופע מרהיב שנערך אתמול בבנייני האומה, בו אירח ענק הזמר מלונדון שלוימי גרטנר שורת כוכבים נוצצת, הכוללת את יונתן רזאל, נפתלי קמפה, וארי היל בליווי תזמורת "המנגנים"