דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
1.25.2020 | יום מוצאי שבת כ"ח טבת ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
מכירה בתנאי מעל גבי העטיפה של שוואקי החדש

קונה יקר, הדיסק מושכר לך ל-20 שנה

מי מוכן לשלם מחיר מלא על דיסק חדש ולקבל אותו רק בשכירות? מפיצי הדיסק ''לשם שמים'' של יעקב שוואקי הלכו רחוק במלחמתם נגד הצריבות, ובעיקר נגד הרבנים שמתירים אותם. את הדיסק החדש ניתן לקבל רק לתקופת שכירות של 20 שנה, ויש גם אופציה להארכה.

ה' אדר ה'תשס"ז | 2/23/2007

אחרי מכירת החמץ, היתר המכירה, היתר העיסקה וסיומי המסכתות ההמוניים בתשעת הימים - קבלו את הקומבינה ההלכתית הבאה: דיסקים להשכרה. כך מדווח אתר YNET.

מפיצי המוזיקה החסידית מצאו דרך מקורית להילחם בצריבות, וכך את הדיסק החדש של הזמר יעקב שוואקי לא תוכלו לקנות בחנויות. מי שבכל זאת חשב שרכש את התקליט, גילה על העטיפה הסכם שכירות מפורט שנכתב במעמד צד אחד, המדגיש שוב ושוב כי המוצר מושכר ל-20 שנה לשימושים מסויימים מאוד. אם ימולאו כל התנאים המפורטים תוכפל תקופת השכירות, ואחריה – אין לדעת מה יקרה.

 גורמים בתעשייה מספרים כי המהלך נועד לסרס את פסקי ההלכה הבודדים המתירים העתקת מוזיקה, ולהפוך אותם ללא רלוונטים.

תחת הכותרת "שכירות בתנאי" נכתב על עטיפת הדיסק כי המוצר הושכר רק לצורך שמיעה ושימוש אישי, ואין לאיש רשות להשתמש בו לכל מטרה אחרת. "המוצר כולו בחזקת המשכיר" מדגיש החוזה, "ואין לשוכר או בא כוחו שום זכות בו". בהמשך נכתב כי תקופת השכירות היא עשרים שנה, ובמידה וימולאו כל התנאים היא תוארך בעשרים שנה נוספות. ומה יקרה בתום 40 שנה? "השוכר יחזירהו במצבו" קובע ההסכם, "ובתנאי שהמשכיר ידרוש זאת אישית". במילים אחרות: בדיוק כשיקבל הדיסק הישן ערך נוסטלגי ויזכה למעמד של פריט לאספנים – יוכל המוכר לשלוח אליכם את ההוצאה לפועל.

פונים למצפון הדתי, דרך הרבנים
אז אפשר להירגע. הבריונים כנראה לא יעירו אתכם באמצע לילה קר בשנת 2047, וההסכם הלא חתום הוא רק עוד ניסיון נואש להיאבק על זכויות היוצרים.

בתעשיית המוזיקה של עידן האינטרנט והמחשב-לכל-ילד עובד הראש שעות נוספות, והוא מספק פתרונות יצירתיים במלחמת החורמה נגד העתקת המוזיקה והפצתה ברשת. אכיפת החוק בעולם הוירטואלי אינה מעשית, אך למפיצי המוזיקה החסידית יש כלי חשוב נוסף, והם מנסים לפנות גם למצפונו הדתי של קהל היעד שומר המצוות. עיקר המאמץ הוא כמובן מול הרבנים, בתקווה להוציא מהם פסקי הלכה האוסרים שימוש בעייתי בדיסקים החסידיים.

בקרב הרבנים קיים רוב מוחלט שפוסק כי הדבר אסור מבחינה הלכתית. חלקם נתנו נימוקים הלכתיים, אחרים נשענו על החוק ופסקו כי במקרה הזה "דינא דמלכותא דינא", והיו שפשוט טענו: "לא ייתכן שהתורה תיתפס כמוסרית פחות מהחוק".

אלא שפסיקה אחת שפורסמה לפני כחודשיים הצליחה להרתיח את המפיצים. בתשובה לשאלה שהופנתה אליו בעלון "קוממיות" המחולק בבתי הכנסת, פסק הרב דב ליאור, אחד מבכירי רבני יש"ע ורב הישוב קריית ארבע, כי אין כל איסור הלכתי בעניין, ולמעשה מותר לצרוב או להעתיק תוכנות מחשב ומוזיקה לשימוש פרטי. לטענת הרב ליאור הדבר דומה ל"אבידה ששטפה נהר" – ביטוי תלמודי המתיר לכל אחד לעשות בדיסק כל שימוש שירצה, שלא לצורך מסחרי. בסייג היחיד שהציב קבע הרב שאם היוצר אינו מסכים אז "מידת חסידות היא שלא להשתמש". גורמים בתעשיית המוזיקה הביעו תקווה כי שיטת השיווק החדשה תגרום לרב ליאור לחזור בו מהדברים.

"כל הזכויות שמורות לאין עוד מלבדו" 
יוצר אחר, שסירב להשתמש ב"טריק" של שוואקי הוא זמר הרוק עדי רן, מחלוצי המוזיקה היהודית-מקורית. למפיקו, חיים חזין, שהציע לו את הרעיון לקראת דיסק חדש שייצא בקרוב, הוא ענה: " כל מטרתי במוזיקה היא לקרב אנשים לקב"ה, ולא אכפת לי אם זה יהיה בצריבה או ברכישה מסודרת". לחזין זה לא עשה טוב, וכדי שהעסק לא יקרוס הוא נאלץ להוזיל את מחירי הדיסקים כמעט בחמישים אחוז, בניסיון לגרום לצרכנים לקנות רק את המקור.

חיים חזין, בעליה של חברת "הינדיק הפקות", הוא מהמפיקים הבולטים בז'אנר המתפתח, והוא עובד בין היתר גם עם הזמרים יצחק פוקס, אודי דוידי, יאיר גדסי ושיבי קלר. גם את האחרון הוא ניסה לשכנע להשכיר את יצירותיו ולא למכור אותן, אך נענה בשלילה. קלר הגדיל לעשות כשעל עטיפת הדיסק האחרון הוא ציין: "כל הזכויות שמורות לאין עוד מלבדו".

אז למה התכוון המשורר: "אם תצרבו יהיה לכם עסק איתו", או "מי אני, הקטן, שאאסור שימוש ברכוש של קודשא בריך הוא"? לחזין יש תשובה ברורה. "פעם גילינו שמישהו העתיק והפיץ עשרות דיסקים שלו בהודו" הוא מספר, "את שיבי קלר זה ממש לא עניין".

 

  תגיות: יעקב שוואקי

26% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. שוואקי ממש מתכוון לשם שמים?
קודם כל אני לא בא לתת פשרות והיתרים אני פשוט שונא גנבים וצורבים …פשוט מצד אנושיות!
ואני רוצה להקדים שאני בעצם קניתי האלבום... אבל אנחנו הרי דנים ע"פ ההלכה ולא לפי רגשות!
בהלכה מבואר שהשגת גבול זה חל רק על "חפצא" ובמילא כל האיסורים והcopyright הם חלים רק על הדיסק עצמו "החפצא", ובמילא אחרי הכנסת הדיסק על המחשב והעתקת השירים על המחשב לשימוש אישי, לשמוע אותם (ואת זה אי אפשר לאסור כמובן שבזמננו שכולם משתמשים בiPod אי אפשר לאסור להכניס את זה לiPod) ואז השירים עצמם אין איסור של השגת גבול עליהם היות ואין כאן "חפצא", (ובכלל כל האיסור של copyright זה לעשות העתקות למכירה, ולא אוסר העתקות לשימוש אישי) ואם כן אין כבר שום איסור של השגת גבול חל עליהם ולכן מותר להעתיק אותם.
את כל הנ"ל קבלתי בתשובה מדיין ידוע ומפורסם מב"ד הראשי של רוסיה.
ואין פלא שאנשים אם פנימיות ולב כמו ר' אברהם שי' פריד לא עושים כזה איסור (שכלל לא מתחיל...)
האם שוואקי באמת מתכון לשמה?
הרי ידוע פסק הגמרא "אין גוזרין גזירה על הציבור שאין יכולים לעמוד בהם" ובפרט כשזה כלל לא איסור...

Shmuel, samytubs@gmail.com | ט' אדר ה'תשס"ז

 
מב״ד ופריד עשו היסטוריה בפריז • גלריה
באולם המפואר של קזינו דע פאריז הגיעו ביום רביעי שעבר למעלה מ1500 אנשים במופע אדיר מיוחד במינו בעיר האורות – פאריז, פעם הראשונה בעיר זו התאספו תחת קורת גג אחד שני גדולי הזמר החסידים: אברהם פריד ומרדכי בן דוד.
דוד שפירא חדש: "זה הבית שלי"‎
הזמר דוד שפירא שפרץ בסערה לתודעת המוזיקה היהודית עם סינגל הבכורה לך על זה - הפך ללהיט ויראלי עם למעלה מחצי מיליון צפיות ביו טיוב. הזמיר הצעיר, בוגר מקהלת הילדים פרחי מיאמי ואח של מרדכי
משפחת רזאל מסיימת את הש''ס ומקליטה שיר
הרעיון לביצוע השיר החל בכלל כצלצול תחילת הלימודים ב'חיידר' של הבן שנמצא ממש מול הבית של יונתן רזאל. ''כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו...
יונתן שינפלד וקובי ברומר בדואט חדש
בעיצומם של ימי החנוכה מוציא יונתן שינפלד סינגל חדש פרי עטו בשם 'שומר עלינו' בהפקתו של דוד פדידה, כשהוא מצרף אליו לביצוע את פצצת האנרגיה קובי ברומר. התוצאה: להיט תוסס
רבבות ציינו את חג הגאולה ב'צמאה' בבנייני האומה
במופע צמאה המרכזי אמש, שהתקיים לגברים השתתפו האמנים חנן בן ארי, יהונתן רזאל, אברהם פריד ונאור כרמי והלהקה ששילהבו את אלפי המשתתפים לגבהים עליונים
נתן גושן ושלי רנד הצדיעו לחב''ד
בתחילת בשבוע נערך ערב מיוחד לבית חב''ד חדרה בגן האירועים אלכסנדר הצמוד לחדרה. שם הערב נקרא המאירים והשתתפו בו מאות מקורבים וידידי בית חב''ד.