דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
1.28.2020 | יום שלישי ב' שבט ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה

יצירת מופת חסידית: פארענטשעס טיש

המעבד ר' דוד קאליש מתגלה גם כבעל מנגן בהפקה ייחודית עם לחנים חסידים אותנטיים, שודאי עוד יושמעו רבות על הפארענטשעס בחצרות הקודש

יואב צור | א' אלול ה'תשע"א | 8/31/2011

השירה היהודית האותנטית, זו הפורצת ממעמקי הלב ומשתפכת כמעין מפכה, פרצה לעולם כבר לפני מאות שנים. אולי מאז גילה הבעל-שם-טוב זיע"א את תורת החסידות ואולי עוד קודם לכן. מאז היא עברה תהפוכות רבות. היו שביקשו לאבד את ערכה, למחוק את ניחוחה הנוסטלגי ואת הקדושה שבה. לעומתם היו כאלו שעשו הכל לשמר אותה, להציב בפניה חומות הגנה מפני פגעי הזמן ולתת את הכבוד הראוי לה בכותל המזרח של הנגינה היהודית. כזה הוא המעבד הנודע ר' דוד קאליש.

עובדה עליה אין עוררין היא, כי הניגונים המשתמרים בכל הדורות הם אלו המתנגנים והמושרים בחצרות הקודש בעת השולחנות הטהורים בשבתות, במועדים ובעתות שמחה. אלפי הצעירים השמרנים המתנועעים בדבקות חסידית אופיינית על מעלות הפארנטשעס, הם אלו המשרים ומקרינים תחייה לשירה היהודית. אם תרצו, זהו שיר המעלות.

ניגוני כיסופים ונשמה, לחני שמחה כמו-גם יצירות דביקות, התקבצו יחד בדיסק חדש בהגשתו של ר' חיים שלמה מאייעס, הנושא את השם היומרני "פארנטשעס טיש". אכן, הוא הציב רף גבוה ושיא חדש של איכות מקצועית, עם הלחנים החדשניים אותם קיבץ לדיסק החדש.

הייחודיות בהפקה זו, אומר ר' חיים שלמה, היא השירה המרגשת של בעל המנגן ר' דוד קאליש. "אם עד היום התפרסם קאליש בזכות העיבוד המוזיקלי והקולות השובה כל נפש, עתה מתברר כי תחום אומנותו רחב בהרבה, כשהוא מתגלה ככישרון המכבד את ה' מגרונו כבעל מנגן. אין ספק כי כאשר לחנים ייחודיים עם ביצוע עוצמתי חוברים להם יחדיו - התוצאה מפתיעה בהחלט".

לאלבום "פארענטעשס טיש" נבחרו בקפידה לחנים מיוחדים, חלקם מושרים כבר בחצרות החסידים, אך רובם יצירות חדשות, פרי ידיהם של טובי המלחינים בגזרה של המוזיקה החסידית, שכבר התפרסמו בניגונים שהפכו לנחלת הכלל ונפוצו לכל תפוצות תבל.

את האלבום פותח לחן קלאסי עם מילים הנושאים את חשיבות הנחלת שפת האידיש, כשהדגש הוא על "אידיש, מיין קינד דאס בייט נישט, טאש נישט דיין נאמאען און דיין לשון און דיין מלבוש". המשך השיר מספר את סיפורם של אלו ששימרו את השפה, וביקשו גם להשתמש בה כשפה יחידה לשימוש היומיומי.

מאחורי 'אידיש', כמו גם מאחורי הרצועה הבאה בדיסק 'שומרי מצוותיה', עומד המלחין הרב שלמה קאליש שמפתיע תדיר את עולם הנגינה עם תגליות חדשות ביצירות מגוונות, איטיות כמו קצביות, וואלסים לצד מארשים. ואם ישנו לחן אותו ניתן לכנות 'פארנטשעס ניגון', אזי אין ספק כי 'שומרי' הוא הלחן המדובר. עצמו עיניים ודמיינו עצמכם מתנועעים במעלה השביעית בפארנטעשע לצד מאות בחורי חמד ואברכים, והנה "זה האות אשר שם קל" כמו מתנגן מאליו. מי אמר פארענטשעס ולא קיבל?

רצועה מספר שלוש "'אנא מלך" עובר לסגנון שונה: וואלס. כשהקצב החדשני נותן פירוש חדש למילים. מורגשת פה התחינה להשי"ת: "צווה למלאכיך מלאכי השרת משרתי עליון שיפקדוני ברחמים", כשליווי המקהלה ברמה הגבוהה מוסיפה חן ייחודי ונדיר לשיר שלא תפסיקו לפזם בכל ימות השבוע. אחראי על הלחן: הרב אליעזר קאליש, האיש וההגדה שזכה להתפרסם בשנים האחרונות בזכות יצירות פאר רבות, כמו: "כי אתה הוא מלך", "אשרי מי שעמלו בתורה", "שיהא שיח" ועוד.

בהמשך אנו שומעים בדיסק את "השבעתי אתכם" פרי יצירתו של הרב פנחס ברייער. לחן רגשי וחודר ללב על הפסוק בשיר השירים המבטא את האהבה העצומה בין קודשא בריך הוא לבניו, כשהשכינה אומרת: אני פצועה ובודדה, אני מוקפת אויבים, ועם כל זאת, חולת אהבה אני, נאמנה לדודי אני. הביצוע המיוחד של ר' חיים שלמה מאייעס עם מקהלתו של ר' דוד קאליש, נותנת הרמוניה נפלאה לצלילים.

מכאן אנו עוברים למחרוזת קלאסית מלחניו של הרב אליעזר קאליש, הפותח עם הלחן "מודה אני... אני עמל והם עמלים", ובהמשך אף הוא בקצב דומה: "פארו עלי". היצירה הבאה היא על המילים "אלוקי נשמה", לחנו של ר' משה פליגמן. ביצוע מלא נשמה, תוך שימת דגש על שירה חסידית המבטאת את המילים הטהורות של הודאה להקב"ה בכל זמן שהנשמה בקרבנו.

ושוב אנו במחרוזת, הפעם בקצב וואלס, בתחילה על המלים: "אודך ה' אלוקי בכל לבבי", לחנו של ר' מרדכי בן דוד, שיר עתיק שכבר התפרסם בעבר, ועתה מקבל ניחוח חדשני בעיבוד, והשיר הבא על "גל עינינו ונביטה" לחנו של הרב אליעזר קאליש, וואלס המאפיין בתוכו תפילה שנזכה להבין ולהביט בנפלאות התורה הק'.

היצירה הבאה שהולחן על ידי היוצר ר' יוסי גרין, מקורה במילים שכתב בספרו בעל ה'מסילת ישרים', בו מרחיב בשגב גדולתו של הקב"ה: "אמנם הנה זה הוא מחוקו של הייחוד העליון לבדו ברוך הוא להראות עוצם ממשלתו השלמה, שכל הזמן שהוא רוצה מניח עולמו להיות שולט והולך בילדי הזמן, עת אשר שלט הרעה בעולם, ולא עוד אלא שאינו מעכב על ידי הרע הזה מעשות כל אשר בכוחו לעשות". מדובר ביצירה מדהימה על מילים המפנות זרקור אל האור הפנימי שבלב האדם שמקורו מהקב"ה. יחד עם שירתו של ר' דוד קאליש, אין ספק כי רצועה זו תהפוך ללהיט ענק בקרב רבבות אלפי ישראל.

מחרוזת קצבי הוואלס נמשכים בלחנים על "והאר עינינו" ו"הנרות הללו", יצירותיו המדהימות של המבצע עצמו ר' דוד קאליש. הלחן האחרון בדיסק עובר לסגנון שונה ומנסה לבטא בליווי 'גראמען' את התחושות הקשות בשואה האיומה ובמחנות ההשמדה.

גם על מעלות הפאראנטשעס בעת רקוד ובשעה של כיסופין לבורא עולם, פרושות כפינו שנזכה לשמוע את שירת הלויים על מעלות בית המקדש כבימים כתיקונם.

 

  תגיות: יוסי גרין - מוזיקה חסידית - שלמה קאליש

33% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

2. לא התחברתי  (ל"ת)

חי | ד' אלול ה'תשע"א
4. פצצה לגבה רסיסים לריסים
דודי אין כמוך מוזיקאי אמיתי מי שלא זכה להכיר את דודי לא יודע על מה מדובר תצליח
יעקב | י"ג אלול ה'תשע"א
5. דודי קאליש
אבי סינגולדה ודודי והמקהלה המשובחת עושה לי תאבון אני כ היום שומע את הדיס הזה עם הרוחתם בלוטו הדבר הראשון שתקנו זה את הדיסק פארטשעס
SDFRRE | י"ג אלול ה'תשע"א
6. דודי אתה מלך
דיסק מדהים שגרם לי להתרגש מרמת הביצוע ישר כוח
יהודה | י"ז אלול ה'תשע"א
7. תודה רבה
דיסק מאוד מרגש תמשיכו לשמח את עם ישראל
יונה | כ"א אלול ה'תשע"א
9. אין על דודי קאליש
נהנתי מכל שניה כששמעתי את הדיסק ולדודי תודה רבה
אבי | ה' אדר ה'תשע"ב
11. לא מצאתי את המילים במסילת הישרים????
אשמח לדעת היכן זה מובא
צדיק תמים | י"ד סיון ה'תשע"ג

 
מב״ד ופריד עשו היסטוריה בפריז • גלריה
באולם המפואר של קזינו דע פאריז הגיעו ביום רביעי שעבר למעלה מ1500 אנשים במופע אדיר מיוחד במינו בעיר האורות – פאריז, פעם הראשונה בעיר זו התאספו תחת קורת גג אחד שני גדולי הזמר החסידים: אברהם פריד ומרדכי בן דוד.
דוד שפירא חדש: "זה הבית שלי"‎
הזמר דוד שפירא שפרץ בסערה לתודעת המוזיקה היהודית עם סינגל הבכורה לך על זה - הפך ללהיט ויראלי עם למעלה מחצי מיליון צפיות ביו טיוב. הזמיר הצעיר, בוגר מקהלת הילדים פרחי מיאמי ואח של מרדכי
משפחת רזאל מסיימת את הש''ס ומקליטה שיר
הרעיון לביצוע השיר החל בכלל כצלצול תחילת הלימודים ב'חיידר' של הבן שנמצא ממש מול הבית של יונתן רזאל. ''כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו...
יונתן שינפלד וקובי ברומר בדואט חדש
בעיצומם של ימי החנוכה מוציא יונתן שינפלד סינגל חדש פרי עטו בשם 'שומר עלינו' בהפקתו של דוד פדידה, כשהוא מצרף אליו לביצוע את פצצת האנרגיה קובי ברומר. התוצאה: להיט תוסס
רבבות ציינו את חג הגאולה ב'צמאה' בבנייני האומה
במופע צמאה המרכזי אמש, שהתקיים לגברים השתתפו האמנים חנן בן ארי, יהונתן רזאל, אברהם פריד ונאור כרמי והלהקה ששילהבו את אלפי המשתתפים לגבהים עליונים
נתן גושן ושלי רנד הצדיעו לחב''ד
בתחילת בשבוע נערך ערב מיוחד לבית חב''ד חדרה בגן האירועים אלכסנדר הצמוד לחדרה. שם הערב נקרא המאירים והשתתפו בו מאות מקורבים וידידי בית חב''ד.