דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
2.19.2020 | יום רביעי כ"ד שבט ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
יעקב שוואקי ומרדכי בן דוד | צילום: מענדי הכטמן, שלאגר

מב"ד ובריסקמן מדברים על זכויות יוצרים

בעידן האינטרנט והניו מדיה רבו השאלות אודות צריכת מוזיקה חוקית ולא חוקית ברשת. הרב ניר אביב מרבני הכולל לדיינות פסגות, קיים ראיון מקיף ומפורט עם שניים ממעצבי פס קול המוסיקה היהודית בשלושת העשורים האחרונים, ובעלי זכויות קניין רוחני על מאות להיטים מב''ד ויוחי בריסקמן • בלעדי

גדי ברון | ט"ז שבט ה'תשע"ב | 2/9/2012

בעידן האינטרנט והניו מדיה רבו השאלות אודות צריכת מוזיקה חוקית ולא חוקית ברשת. הרב ניר אביב מרבני הכולל לדיינות פסגות, קיים ראיון מקיף ומפורט עם שתיים ממעצבי פס קול המוסיקה היהודית בשלושת העשורים האחרונים, ובעלי זכויות קניין רוחני על מאות להיטים. מרדכי בן-דוד גדול הזמר החסידי העולמי, והמפיק יוחי בריסקמן שאחראי בין היתר על יצירותיהם של יעקב שוואקי, ברוך לוין, שלומי דסקאל, עמרם אדר ועוד.

מדוע אינכם דואגים להתלונן ולחסום אתרים לא חוקיים המאפשרים הורדה לא חוקית?
מרדכי: צריך לשבת כל היום וכל הלילה כדי לעקוב ואין לי כוחות לזה, אך אין שום מחילה.
למשל, ישנו אתר הורדות מפורסם שמנוהל ע"י כמה בחורים צעירים, האלבום החדש שלי "כיסופים" יצא יומיים שלושה לפני יום הכיפורים, כבר באותו היום הוא ניתן להורדה ואין עם מי לדבר שם. תגובות הגולשים היו "תודות", "תזכו למצוות", "איזו זכות" וכדומה, פשוט אין לי מילים, זו זוועה שאין לתארה, חוצפה. ערב יו"כ בן אדם גונב ועוד מסית את הרבים לגנוב בערב יו"כ, ועוד הם אומרים לו תודה וישר כח.

יוחי: אנו עושים זאת כל יום, יש לנו אנשים שמאתרים עפ"י המילה "שוואקי" אתרים לא חוקיים שמעלים שירים להורדה, אני מתקשר אליהם ובתור בעל הזכויות אנו מונעים אפשרות הורדה. הדבר עובד ברוב שרתי ההורדות בעולם.
בשבועות האחרונים פשטו ה-FBI על אתר שיתוף קבצים הגדול בעולם Megaupload והם כעת במגמת חיסול כל שרתי ההורדות הלא חוקיים. עפ"י החוק הבינלאומי פשעים מהסוג הזה מסתיימים בסכומי קנס גבוהים ואף במאסר בפועל.

האם יש יאוש או מחילה על שירים או אלבומים שהועלו לרשת?
מרדכי: בשום פנים ואופן לא.      

יוחי: אין מחילה. מי שרוצה לשמוע יכול לרכוש את השיר באתרים מסודרים וחוקיים.

אולי הגולשים אינם יודעים שמדובר במשהו לא חוקי? הם לא חושבים שהם גונבים?
מרדכי: בן אדם שמשקיע עשרות אלפי דולרים חוץ ממאות רבות של שעות עבודה, מה ההוא אמינא שזה מותר או שזו "מצוה"?. הרי כל הפוסקים אומרים שזה אסור.

מה דין הורדת שיר יחיד מן הרשת ולא כאלבום?
מרדכי: אינני מרשה בשום פנים. יש אתר שמאפשר הורדת שיר בודד תמורת דולר אחד. דולר לשיר זה סוף העולם? אמרתי פעם לאיזה בחור: "על פיצה וקולה תשלם 10 דולר ותיהנה מזה 5 דקות, לעומת זאת אתה קונה דיסק ויכול ליהנות ממנו שוב ושוב, מאות שעות. אני לא מבין איפה השכל והרגש האנושי, הרי השקיעו בזה כל כך הרבה.

יוחי: אסור, ניתן לרכוש באופן חוקי.

האם נכון לומר שזה אינטרס שלכם שיורידו שירים כדי להתפרסם ולקדם הופעות?
מרדכי: יש רווח מהופעות, אך ודאי שהדיסקים נעשים על מנת שיקנו אותם ואין רשות או מחילה להעתיק, אני לא מאמין שיש אדם שמאמין בשטות כזו, ומעולם במשך כל השנים לא קרה שאדם שגנב דיסקים שלי הזמין אותי להופעה.

מה לגבי דיסקים שלא נמכרים בחנויות כמו "קומזיץ" האם מותר להעתיק?
מרדכי: אין דיסק שלי שלא ניתן להשגה, אין כזה דבר. יש אתר באמריקה mostlymusic.com שכל אלבום שלי ושל יוחי שיצא מששת ימי בראשית נמצא שם, והם שולחים גם לארץ.

מי שאומר שאינו מתכוון לשלם בכל מקרה אלא ישמע רק בחינם, האם לגביו יש מחילה כי ממילא אינך יכול להרוויח ממנו?
מרדכי: מה הוא רוצה שאני אתן בחינם? אינני מוכן לתת בחינם. לא יעלה על הדעת שאדם ילך לחנות פיצה ויטען שבכל מקרה לא מתכוון לשלם ויתנו לו בחינם, כי זה פרנסתם. אני מוכר מוסיקה ומזה אני מתפרנס, לכן אינני מוכן לתת בחינם. אם אינך מוכן לקנות בחינם, אל תקנה. מי מכריח אותך לקנות, מי מכריח אותך לשמוע? אין כאן דין "זה נהנה וזה לא חסר" משום שאנו משקיעים בזה המון כדי שאנשים שרוצים ליהנות יקנו, זה מכסה את ההוצאות ונשאר ב"ה קצת רווח. באלבום האחרון השקענו שנה שלמה, זו עבודת פרך.

יוחי: שינסה בטענה מעין זו ללכת ולקנות בגדים או נעליים או כל מוצר אחר, ברור שאף אחד לא יתן לו. בקיצור: אין מחילה ואין רשות, אלא בתשלום.

האם מותר לשמוע\לצפות\להוריד שירים ב- YouTube?
מרדכי: מעולם לא שמתי שם שום שיר שלי שם וגם לא אשים, כל שיר שהועלה לשם אינו ברשותי וזה גזל.

יוחי: יש דברים ב- YouTubeשאנחנו שמים לפרסום כמו כל האמנים בעולם, כל השאר זה צילומים פיראטיים מאירועים ואנו עומלים תמיד כדי להסיר אותם. הגולש התמים לא יוכל להבחין מה העלנו ומה לא חוקי ולכן אנו מוחלים על צפייה\שמיעה בשיר אך להורדה בשום אופן לא. אתר YouTube באופן רשמי לא מאפשר העתקה או הורדה של הקבצים.

האם יש רשות להעתיק דיסק כגיבוי, למקרה שייפגם המקור שרכש?
מרדכי: בא אלי פעם בחור ישיבה שקנה קסטה לפני 10 שנים ונקרע לו הקסטה, ושאל האם מותר לו להעתיק את הדיסק מחבר, אמרתי לו שאם הוא היה קונה נעליים לפני עשר שנים והיו נקרעות הוא היה הולך לקנות חדשות. קניית זכות השמיעה אינה לנצח אלא עד שנה, לכן אם נשרט הדיסק אני מרשה להעתיק מאחר במשך שנה מיום קניית הדיסק, אך לא מעבר לכך. אם נשרט לאחר שנה צריך לקנות חדש.

יוחי: אסור לעשות עותק. כמו שאדם שקונה בגד יודע שלא יחזיק מעמד לעולם ויודע שיצטרך לקנות חדש כשיתבלו, הוא הדין בדיסק שנשרט או נפגם, צריך לקנות חדש. אין בקניית דיסק זכות שמיעת השיר לכל החיים.

מה הדין בעותק לרכב\למחשב\לאייפוד?
מרדכי: האייפון ודומיו הוא חורבן, כבר לא שווה להוציא דיסקים, גם הגויים סובלים מזה ומפסידים מיליארדים. אני נותן רשות לשמור את הדיסק כקובץ רק במקום אחד לפי בחירה, כגון באייפון או ברכב או במחשב, אך לא בשני מקומות.

יוחי: עד לפני 5 שנים אסרתי הכל, כיום המצב השתנה ואין כבר דיסקמנים וכדו' והכל נשמר בצורה דיגיטלית. אני כותב על עטיפת הדיסק שמותר להעתיק את הקובץ פעם אחת למכשיר אחד בלבד לפי בחירת הלקוח למשל לאייפוד או ללפטופ, כלומר ללקוח יש בידו את הדיסק שקנה וחוץ ממנו מקום אחד נוסף שבו בחר להאזין לדיסק ע"י שמירת הקובץ שם.

מה דין עותק לאשה או לשאר בני משפחה?
מרדכי: ללקוח יש בחירה היכן לשמור פעם אחת, ואם בוחר לשמור אצל הנייד של אשתו זו בחירה שלו. אין היתר לשמור ולהעתיק לבני המשפחה, ומה לדוגמא מי שיש לו 14 ילדים, אין לדבר סוף. ההיתר הוא לשמור רק פעם אחד עפ"י דעת הקונה.

יוחי: ציינתי כבר שללקוח יש אפשרות שמירה אחת במכשיר שיבחר, אם הוא רוצה יכול לשמור אצל אשתו או אצל בנו. למרות שמיקרוסופט מאשרים להתקין תוכנה כגון אופיס למחשבי בני המשפחה, ואם יחרגו ממס' משתמשים סביר הם עולים על זה וחוסמים דרך הרשת. אני בכל אופן לא מתיר להעתיק לבני משפחה, אולי כשאהיה עשיר כמו ביל גייטס אוכל להרשות לעצמי...

האם יש בעיה לצפות בלבד (ללא הורדה) בשיר שהועלה לרשת?
לא רק הורדה אסורה, אלא אף שמיעה אסורה ללא תשלום.

מה דין צפייה באינטרנט בשיר שצולם בצורה פרטית חובבנית?
מרדכי: אינני מרשה לצלם הופעות שלי, למעט לבעל האירוע שהזמין אותי.

יוחי: אין שום היתר לצלם הופעות, אני מבקש מהמפיקים לכתוב את זה מראש במודעות ולומר לקהל בתחילת כל מופע.

מי שרוצה לעשות תשובה, האם יש מחילה כשימחוק?
כן, בתנאי שמתחייב שאם ירצה שוב לשמוע ישלם ויקנה.
(הערה: בתחילה המרואיינים השיבו שאינם מוחלים בשום אופן ומי שרוצה לעשות תשובה שירכוש כל שיר שהעתיק ושמע, אך לאחר שהסברתי להם על עניין "תקנת השבין" הסכימו למחול למי שימחק הכל, למרות שלא ישלם, בתנאי שמתחייב לשלם על מה שישמע מעתה נ.א).

האם כשקונה יש מחילה על זמן השימוש הקודם ויכול לשמוע את הצרוב?
אם קנה מחול לו ויוכל להשתמש.

האם יש לכם מה להוסיף?
מרדכי: עם ישראל צריכים להרגיש את העניין של "ואהבת לרעך כמוך", כל אחד יקח בחשבון אם היה מוכן שכך יעשו לו. אם אנשים היו יודעים כמה השקעה וזיעה ושעות וכוחות מושקעים כאן, אני לא מאמין שהיה אדם אחד שהיה מעיז להעתיק דיסק. אני רק מבקש שכל אחד יחשוב אם הוא היה נכנס לנעליים שלנו, איך הוא היה מרגיש? הבעיה בעידן המדיה היא שכל כך להעתיק, ואנשים פשוט לא חושבים על מה שהם עושים.

יוחי: אנחנו כ"כ נגד העתקות, וכל הזמן מתקשרים אנשים לשאול מה מותר. למשל, התקשר אלי מישהו שעושה קעמפ לקירוב רחוקים ליהדות וביקש רשות לעשות מיקס של שירים, אמרתי לו בא ואתן לך דיסקים חינם, ובלבד שלא תתחיל עם העתקות.
אגב, בתחילת השבוע הבא בעז"ה יוצא לחנויות האלבום החדש של שוואקי Cry no more, אני מקווה שהריאיון הזה יביא תועלת בכך שכולם ייהנו ממנו בצורה כשרה.

אנו מודים לכם על השתתפותכם, ועל שגילתם את דעתכם בעניין כדי שהציבור לא יכשל כפי שנפסק להלכה.


סיכום הפרטים העולים להלכה:
א. כבר כתבנו פעמים רבות (בספרי ביכורי אביב סימן צט') שישנו איסור הלכתי להעתיק יצירה רוחנית ללא רשות הבעלים מסיבות שונות שהזכירו הפוסקים. ישנם האוסרים מטעם איסור דאורייתא של גזל, ישנם האוסרים מדין נהנה מרכוש חברו או דין נהנה מיגיעתו של חברו, ישנם האוסרים מדין יורד לאומנות חברו.
דעת רוב הפוסקים שאין לאינטרנט דין זוטו של ים או אבידה מדעת, ולכולם ישנו איסור משום "ואהבת לרעך כמוך", ומה ששנוא עליך לא תעשה לחברך.
 
ב. שמיעה, צפיה או הורדה של שיר יחיד מן הרשת אסורה וכל שכן אלבום שלם, אלא אם כן הדבר נעשה באתר חוקי תמורת תשלום.
ג. אלבום שלא נמכר בחנויות אך עדיין ניתן להשיגו באינטרנט אין היתר להורידו או להעתיקו. בכל מקרה של ספק צריך לברר אצל בעל הזכויות את המצב לאשורו.
ד. גם למי שטוען שבכל מקרה אינו מתכוון לקנות אין רשות להעתיק ללא רשות הבעלים.
ה. שירים שהועלו לאתר יוטיוב על ידי הזמר עצמו מותרים לצפיה או שמיעה, אך לא להורדה.
 
ו. עותק לגיבוי או שמירה במקומות נוספים: הדין תלוי בשאלה אלו זכויות שימוש בדיסק מכר הבעלים לצרכן. על פי מה שביררנו אצל בעלי הזכויות, קניית הדיסק אינה זכות שמיעת האלבום לכל החיים. יעקב שוואקי (מופיע על עטיפת הדיסק) אינו מתיר לעשות העתק אלא לשמור כקובץ MP3 במקום אחד בלבד לפי בחירה כגון באייפון או במחשב הנייד וכו'. מרדכי בן דוד מתיר לעשות עותק מאחר רק במקרה והדיסק נשרט בתוך השנה הראשונה, ומתיר לצרכן לשמור כקובץ במקום אחד בלבד לפי בחירה.
אין היתר להעתיק לבני משפחה אפילו מדרגה ראשונה.
זמר שלא ציין על עטיפת שאוסר לעשות עותק גיבוי כגון שכתב רק "כל הזכויות שמורות לפי החוק הבינלאומי", מותר לעשות עותק גיבוי כפי שמתיר החוק. אך אם הוסיף שגם אסור על פי ההלכה, אין מנוס אלא לברר כל מקרה לגופו, אלו זכויות שימוש נכללות בקניה.
ז. צילום הופעה בצורה חובבנית באירוע פרטי או ציבורי והעלאתו לרשת היא מותרת אלא אם כן הודיע הזמר מראש שהוא אוסר זאת.
ח. הרוצה לעשות תשובה ימחק את כל השירים שהעתיק בצורה לא חוקית, ואז יש מחילה מצד הזמרים הנ"ל על כל ההנאה שנהנה ואינו צריך לשלם עליהם. המחילה מותנית בכך שמקבל על עצמו לשלם על השירים מעתה ואילך.

 

  תגיות: Cry No More - אייפון - יוחי בריסקמן - מרדכי בן דוד - צריבות

55% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

2. בגדול אני מסכים

אבל הם הגזימו לגמרי עם העניין של עותקים נוספים לדיסק קנוי. בא ניקח מצב לדוגמא: מישהו קנה את האלבום החדש של שוואקי, הוא מעתיק את השירים למחשב (מי שומע היום ישירות מהדיסק?!) והוא רוצה להעתיק גם לנגן MP3. לפי דבריהם צריך לקנות דיסק נוסף. הגיוני? ממש לא. עוד דוגמא, והפעם מהכתבה, במשפחה עם 14 ילדים (שלכל אחד מהם יש MP3, אייפוד וכד') צריך לרכוש 14 עותקים מהדיסק?! עם כל הכבוד, זו בקשה מחפירה ולא הגיונית. אני בהחלט מכבד אותם ואת המוזיקה שהם יוצרים ואני חושב שמגיעה להם תמורה על כך, אבל הרגלי שמיעת המוזיקה השתנו, ואם למרות שיש אופציה להוריד מהאינטרנט בחינם מישהו הלך ושילם על האלבום, הם צריכים לבוא לקראתו ולא להוסיף הגבלות שונות ומשונות, בבחינת 'הבא ליטהר מסייעים אותו'.
דניאל י. | ט"ז שבט ה'תשע"ב
3. צדיק יסוד עולם
אני גר בחול ואני מוריד ואחרי ואחרי זה מביאים לי את הדיסק המכורי שאני משלם עליו
ללא שם | ט"ז שבט ה'תשע"ב
4. אשריכם ישראל! (ל"ת)

ללא שם | ט"ז שבט ה'תשע"ב
5. נקנה במחיר של קלטות
למה המחיר כפול מפעם ??????
שפוי | י"ז שבט ה'תשע"ב
8. המחיר שווה את ההשקעה
אני בעד לגמרי
ללא שם | י"ז שבט ה'תשע"ב
9. דעתי בנידון, בפירוט רב:
http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=2919587
עט | י"ז שבט ה'תשע"ב
10. הם עשירים על הגב שלנו20 דולר דיסק
ולנו אסור להעתיק למשפחה
בושה | י"ז שבט ה'תשע"ב
11. mtak100@aol.com
didnt yochi produce acheinu shapira also?
music | י"ז שבט ה'תשע"ב
12. די נמאס
תפסיקו להטיף לנו מוסר. אתם חונקים אותנו עם 70 שקל לדיסק. אתם לא מתביישים?
מוזיקלי | י"ח שבט ה'תשע"ב
13. זמרי חתונות
מה עם זמרי החתונות שמשמיעים את שיריהם
אמיר | י"ח שבט ה'תשע"ב
14. שימכרו כמו ברי ובריו ב20 ש''ח ואח''כ ידבררו
האלבום של ברי וובר באור החיים ניתן לרכישה ב20 ש''ח
דניאל | י"ח שבט ה'תשע"ב
15. צודקים שאסור להעתיק,אבל להעתיק לעצמנו ? קצת הגזימו...
נכון שלצרוב ולהוריד זה באמת עוול,אך יעלה על הדעת להשוות את קניית הדיסק לנעליים ובגד?
זה לא דומה בכלל,אי אפשר להתעלם מהמציאות.עם כל הכבוד לזמרים,אי אפשר להגביל עד כדי כך..זה נראה לי מאוד מוגזם!!
אלחנן | י"ט שבט ה'תשע"ב
16. יש משהו במה שהם אומרים,
בעיקרון אתם צודקים, אבל כדי שנקנה צריך לפנות לכיס לא כ"כ ללב, אולי זה יותר יעזור לכם,תנסו משהו שלא ניסיתם. לא ללכת בכח אלא במוח.............

אחת שהכיס חשוב לה!!! | י"ט שבט ה'תשע"ב
18. רב אחד אמר
מותר לצרוב דיסקים אם לא ישתמש בזה למסחר קל וחומר על הורדה
נא לא לקחת זאת לפני שמבררים את ההלכה אצליכם

יהודית | כ' שבט ה'תשע"ב
19. GOT A POINT BUT
U HAVE A POINT BUT TAKE IT EZ - IF I PAYED 16 DOLLARS PLUS TAX FOR THE CD LET ME MAKE FEW COPIES FOR MY HOUSE - I CANT RUN AROUND THREE FLOORS TO SEARCH FOR THE CD - DONT MAKE IT HARD FOR THE PEOPLE THAT SPENT OVER 17 DOLLARS FOR YOUR CD
MILLER | כ' שבט ה'תשע"ב

 
'אנה אלך' – נפתלי קמפה מפתיע עם אלבום חדש!
כשנה לאחר שכבש בסערה את עולם המוזיקה היהודית עם אלבום בכורה מופתי שזכה להצלחה חסרת תקדים, מוציא הזמר והיוצר נפתלי קמפה אלבום חדש ומיוחד בשם 'אנה אלך'
פריד וריבו בהופעת הספר תורה המהודר ביותר בעולם
תחת הכותרת "התורה היא של כולם" התקיים טקס הכנסת ספר התורה שלמעלה מ-150 אלף יהודים נטלו חלק בכתיבתו, בתחושת התרגשות של מצווה התכנסו כאלף איש לחגוג בשמחת התורה
שמחה פרידמן ואלי קליין בשיתוף פעולה ראשון
שמחה פרידמן משיק היום סינגל חדש, שביעי במספר, מתוך אלבום הבכורה שלו, המתקרב ובא. שם הסינגל הינו ''עוד יבוא היום'', והוא עוסק לא רק בציפיה לביאת המשיח, אלא גם מעביר מסר
''טראמפ'לה'' – האם זה הלהיט שיעצור את ההדחה של נשיא ארה''ב?
זה לא עוד גימיק אלא שיר מדליק במיוחד שכולו מוסר השכל מנשיא המעצמה הגדולה בעולם – אמריקה. בנצי טאבאק, כוכב זמר חסידי משחרר סינגל המוקדש לדונאלד ג'יי טראמפ, בו הוא רואה סמל ודוגמא למי שמתגבר על כל מכשול.
יונתן שינפלד בסינגל חדש 'מכוון גבוה'
הזמר והיוצר יונתן שינפלד בסינגל חדש בשם 'מכוון גבוה' שכתב והלחין בעצמו, להפקה המוזיקלית הצטרף גם דורון אלימלך. האזינו
קובי ברומר בסינגל חדש - 'נטיעות'
ימים ספורים לפני ט"ו בשבט מוציא הזמר קובי ברומר סינגל חדש בשם 'נטיעות'. את השיר הלחין קובי עצמו, על העיבוד אחראי אהרל'ה נחשוני שהעניק לשיר מעטפת מוזיקלית מקורית ומסקרנת, בהפקתו של דוד פדידה.
שלום ברנהולץ כפי שעוד לא הכרתם: ''אתה קרוב''!
לאחר ההצלחה הגדולה שנחל הסינגל המקורי הראשון ''הזמן של השמחה'' שיצא רק לפני תקופה קצרה וזכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו, עושה ברנהולץ צעד נוסף בקריירה המוזיקלית