דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
1.25.2020 | יום מוצאי שבת כ"ח טבת ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
מקופחים או סתם בכיינים? - צילום: מאיר דהן

מתי ישמיעו את ליפא שמלצר בגלגלץ ?

אין שיחה עם זמרים דתיים שלא מגיעה לטענה ''אנחנו עושים מוזיקה טובה, אבל בחיים לא תשמעו אותה בגלגלצ''. יקי הפשטיין כתב YNET יהדות תולה האשמה באמנים... ולמערכת שלאגר סתם נחוצה השאלה למה כולנו צריכים פתאום לשמוע דוסים בגלגל''צ?

ט' תמוז ה'תשס"ז | 6/25/2007

מאת : יקי הפשטיין ynet

המוזיקה היהודית והחסידית פורחת. מדי פעם אפשר גם לשמוע טעימות קטנות מזה שבאות כמחווה יפה ברשת ג' (שעה ביום ברשת ג', עם עריכה מוזיקלית שדרושה עדכון). אבל לשמוע את "אבא נהייתי דוס" של עדי רן בשעת האזנות השיא? אל תחכו. שלא לדבר על הסיכוי של על אהרן רזאל מול אריק ברמן בגלגלצ.

כשאברהם פריד נשאל למה איננו מושמע בגל"צ הוא טען בענווה שהסגנון והמבטא היידישאי, זה לא מה שרץ בציבור החילוני. אבל אולי זה בעצם משהו אחר? אולי זה "הריח של הכיפה" שנודף מעטיפת הדיסק? ישי לפידות אמר פעם בנושא הזה ש"אוטוטו נפצח גם את גלגלצ", אבל נראה אוטוטו מתעכב. אהרן רזאל אמר לי פעם בראיון ש"זה יקרא טיפין טיפין", והוסיף בקריצה שאולי עורך המוזיקה חושב שאסור לו להשמיע מוזיקה כזו כי היא מיועדת רק לשעות בין 19-20 במוצאי שבת. אך בינתיים, גם טיפין טיפין מתעכב.


כשאברהם פריד נשאל למה איננו מושמע בגל"צ הוא טען בענווה שהסגנון והמבטא היידישאי, זה לא מה שרץ בציבור החילוני.

לפני כמה שנים הזמינו את ישראל פרנס לתוכניתו של דודו טופז. פריים-טיים. מהפך? לא ממש. למעשה זה לא היה יותר מאשר גימיק, כשבעצם הוא התבקש לסלסל יחד עם זמר ערבי. כשלאודי דוידי יצא דיסק חדש, לונדון וקירשנבוים רצו לראיין אותו. כמובן שלפני שהוא עלה, הם לא התאפקו מלשיר לו "חנן ועליזה יצאו לשדה" מכיוון שהוא רועה צאן.

אז צר לי להיות הורס השמחות, אבל המוזיקה הדתית היא לא צחוקים, גימיק לפורים או "משיח משיח" באצטדיוני בית"ר. היא מתפתחת ולובשת פנים חדשות ומעודכנות ל-2007. אך נראה שבגלגלצ או בשאר כלי התקשורת החילונים פשוט מסרבים להשלים עם העובדה הזו.

נכון, שירו של עובדיה חממה "אנא בכח" (המרשים) הושמע כמעט בכל תחנה שמכבדת את עצמה ונטחן בפליי-ליסטים, אבל הוא לא יותר מאשר טיפה בים. וזה אגב קרה רק בדיסק החמישי שלו. האם לא הגיע הזמן שכלי התקשורת ירחיבו קצת את האופקים, וישמיעו גם גוונים אחרים של הישראליות?

והערה לסיום, ההתעלמות המופגנת של כלי התקשורת אינה פוטרת את צרכני המוזיקה הדתית, שצריכים להשקיע בה יותר - לקנות דיסק, ללכת להופעה. בצד הארגוני, ייתכן בהחלט שקיים צורך להקים עמותה שתסייע לזמר הדתי, כפי שעשתה עזי"ת (עמותת זמר ים תיכוני) לז'אנר המזרחי.

אודי גפן הוא מוזיקאי ופובלציסט

תתחילו לעבוד/ תגובה

אי אפשר להתעלם מכך שיש יותר מגרעין של אמת בדברים שנאמרו, וכנראה שבאמת לא ניתן מספיק יחס ליצירות מסוג זה, למרות שהן כבר מזמן לא נמצאות במקום הקלישאתי המיוחס להן, באותה שורה עם כל מיני "משיח משיח" למיניהם.

נכון, הקרקע לתירוצי קיפוח מוצקה, אבל הבעיה רחבה הרבה יותר. קודם כל צריך לזכור שהמוזיקה הדתית היא לא היחידה שלא זוכה להשמעה - תשאלו את מיליון העולים מרוסיה שלא זכו, ולא יזכו כנראה אף פעם, לשמוע שיר של אמן רוסי מעל גלי האתר. ותשאלו קהילה לא קטנה של מטאליסטים שנזכרים בהם רק כשמישהו הורג 17 חתולים ומשום מה מקשרים את זה אליהם. וזה רק קצה הקרחון.

אבל חשוב מכך, האשמה לא נופלת רק על התקשורת - גם להרכבים והלהקות יש חלק נכבד במצב. וזה בעיקר בגלל פינוק, עצלנות או סתם חוסר מחשבה. על הלהקות והזמרים להתעורר ולשנות גישה בראש. היוצרים הדתיים צריכים להתחיל לעלות על הוואנים, לתדלק טוב טוב, לצאת קצת החוצה מהמאחזים והמעוזים הדתיים ולהתחיל לחרוש שטחים שהם "חילונים" לגמרי, והוזנחו עד עכשיו מראש ובלי הצדקה מיוחדת.

הופעה במערת המכפלה בפסח או ביום ירושלים מול תיכוניסטים דתיים זה על הכיפאק (ובסופו של דבר זה גם הלחם והחמאה מבחינה כלכלית של כל הרכב), אבל צריך הרבה יותר מזה כדי להגיע לעוד אוזניים. ערב של חיבור מיוחד של "המדרגות" עם ברי סחרוף זה גם חשוב, מקדם ויפה, אבל חבר'ה, תרשו לי לחדש לכם, למרות שנדמה לי שאני לא מפיל פה אף אחד מהכיסא: זה לא מעניין אף אחד שהוא לא דתי, לא היה דתי, או שחברה שלו לא דתיה.

בשביל להגיע לאותו קהל נסתר, קהל שכן אוהב רוקנרול וכן רוצה לשמוע דברים חדשים, צריך במקביל לחבר גיטרות ומגברים ב"בארבי" בתל אביב, ב"מרתף" בחיפה, באוניברסיטה בבאר שבע ולהתחיל להרעיד את המקומות האלה. גם אם בהתחלה יגיעו עשרה, חמישה עשר או עשרים אנשים. ולא, לא מדובר על לעשות את זה פעם בשנה, אלא ערב אחרי ערב, שבוע אחרי שבוע, לעבוד.

זהו עולם המוזיקה, וככה מביאים קהלים חדשים שינטרלו את השפעת הטייטל הדתי שמרחף כצל קבוע מעל אותם הרכבים וזמרים. לא חסרים מקרים כאלו לשאוב מהם עידוד: קחו את היהודים, שלא ממש ספרו את תחנות הרדיו ואת כל מי שטען שהם להקת רוק כבד למשוגעים, הם חרשו את כל הארץ וצברו לעצמם קהל עד שגם הרובוט הגלגלצי לא יכול היה להתעלם מהם.

את כל זה צריכים ההרכבים הדתיים לשים נגד העיניים, ולהתחיל להתפנק קצת פחות ולעבוד קצת יותר קשה בשביל ההכרה שהם כל כך מייחלים לה. אז תגידו שזה לא יעזור, ולעד מוזיקאי שתהיה לו כיפה על הראש יתקבל בחשדנות של חילוני בבית כנסת. אומר לכם ללכת לשאול בחור צנום מקליפורניה העונה לשם מתיסיהו, איך הוא הסתכל מלמטה וראה את כל הפיפטי-סנטים מעליו ולא נבהל. עם סט של חליפה וכיפה שחורה הוא עבד בלי סוף, ובסופו של דבר - כמו כל מי שעושה מוזיקה טובה ולא בורר בין הקהלים שהוא מופיע בפניהם - זכה להכרה אמיתית.

יקי הפשטיין הוא כתב המוזיקה של ynet יהדות

 

  תגיות: אברהם פריד - אהרן רזאל - הופעה - ירושלים - ישי לפידות - ליפא שמעלצר

36% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. אחלה כתבה יקי
מנוסח בטיב טעם
שמואל הביצרי | ט' תמוז ה'תשס"ז
2. Madhim
shlager atem gdolim katava meod meanyen atem yodim livchor katavot CHAZAAAAAK!!!!
sam | ט' תמוז ה'תשס"ז

 
מב״ד ופריד עשו היסטוריה בפריז • גלריה
באולם המפואר של קזינו דע פאריז הגיעו ביום רביעי שעבר למעלה מ1500 אנשים במופע אדיר מיוחד במינו בעיר האורות – פאריז, פעם הראשונה בעיר זו התאספו תחת קורת גג אחד שני גדולי הזמר החסידים: אברהם פריד ומרדכי בן דוד.
דוד שפירא חדש: "זה הבית שלי"‎
הזמר דוד שפירא שפרץ בסערה לתודעת המוזיקה היהודית עם סינגל הבכורה לך על זה - הפך ללהיט ויראלי עם למעלה מחצי מיליון צפיות ביו טיוב. הזמיר הצעיר, בוגר מקהלת הילדים פרחי מיאמי ואח של מרדכי
משפחת רזאל מסיימת את הש''ס ומקליטה שיר
הרעיון לביצוע השיר החל בכלל כצלצול תחילת הלימודים ב'חיידר' של הבן שנמצא ממש מול הבית של יונתן רזאל. ''כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו...
יונתן שינפלד וקובי ברומר בדואט חדש
בעיצומם של ימי החנוכה מוציא יונתן שינפלד סינגל חדש פרי עטו בשם 'שומר עלינו' בהפקתו של דוד פדידה, כשהוא מצרף אליו לביצוע את פצצת האנרגיה קובי ברומר. התוצאה: להיט תוסס
רבבות ציינו את חג הגאולה ב'צמאה' בבנייני האומה
במופע צמאה המרכזי אמש, שהתקיים לגברים השתתפו האמנים חנן בן ארי, יהונתן רזאל, אברהם פריד ונאור כרמי והלהקה ששילהבו את אלפי המשתתפים לגבהים עליונים
נתן גושן ושלי רנד הצדיעו לחב''ד
בתחילת בשבוע נערך ערב מיוחד לבית חב''ד חדרה בגן האירועים אלכסנדר הצמוד לחדרה. שם הערב נקרא המאירים והשתתפו בו מאות מקורבים וידידי בית חב''ד.