דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
1.20.2020 | יום שני כ"ג טבת ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
יוסי גרין ואברמי רוט | צילום: יוני צור

יוסי גרין: ''אני מלחין רק לזמרים שאני מתחבר אליהם'' • ראיון עם אברימי רוט

כשגרין ורוט נפגשו: זמן קצר לאחר שיצא אלבומם המשותף של הזמר אברמי רוט והמלחין הנודע יוסי גרין, ישבנו איתם לשיחה על מוסיקה חסידית ועל תהליך של אלבום חדש שיוצא • בשיחה המשותפת, מספרים השניים על נוסח חדש בתפילה, ''נוסח גרין'' • על הפגישה הראשונה בין השניים • וגם, מה התנאים לקבל לחן מיוסי גרין. ראיון

חנני בלייך | כ"ג מרחשון ה'תשע"ד | 10/27/2013

זה היה לפני כשנתיים: מודעות שפורסמו בעיתונים שונים, הזמינו את הציבור לקחת חלק בשבת "בנוסח המלחין יוסי גרין" עם הזמר אברמי רוט, שהתקיימה אז במלון בבאר שבע. הקוראים שראו את המודעות, שפשפו את העיניים בתמיהה: הם כבר שמעו על שבתות-חזנות, שבתות ב"נוסח קרליבך", אך מהו "נוסח גרין"?

אחד הקוראים ששפשף גם הוא את עיניו, היה יוסי גרין בעצמו. הוא לא ידע שום דבר על "נוסח גרין". השבת ההיא, כך הסתבר לו מאוחר יותר, הייתה סוג של הפתעה עבורו, מבלי שהוא בכלל היה מודע אליה. רק מאוחר יותר הוא הוזמן רשמית לשהות במהלך השבת וללוות אותה, והוא אכן הגיע, עם הרבה סימני שאלה, כשהוא כלל לא יודע מה מצפה לו.

ומה קרה לבסוף? "כל השבת הייתי עם חיוך על הפנים", מספר לנו גרין השבוע. ומה זה באמת "נוסח גרין"? ובכן, בדיוק כמו נוסח-קרליבך, אלא בשינוי קטן: שכל הניגונים שאותם שורר החזן באותה שבת, אברמי רוט, במהלך התפילה, היו כולם פרי יצירתו של המלחין החסידי הנודע יוסי גרין. אברמי רוט הלביש באותה שבת עשרות שירים ידועים מתוך המאות שהלחין גרין והתפרסמו, על קטעים שונים במהלך תפילת-השבת, החל מ'לכו נרננה' של קבלת-שבת, ועד ל'אין כאלוקינו' של סוף תפילת מוסף. כל קטע-תפילה, זכה לביצוע מלחן ישן וטוב של גרין, ויש לא מעט כאלה.

גרין עצמו, שכאמור לא היה מודע למה הוא בדיוק הולך להגיע,כל-כך התלהב מהשבת הזו, עד שבסיומה הבטיח לרוט בהתרגשות שיר חדש שילחין במיוחד עבורו. רוט זכר שכמה שנים לפני כן גרין הבטיח את אותה הבטחה בדיוק, אבל שם לב שהפעם גרין הרגיש התרגשות מיוחדת ושהוא באמת רוצה לעשות עבורו משהו. משני השירים המובטחים הללו, יצא לבסוף בשבועות האחרונים אלבום שלם של השניים, "אמת ויציב" (בהפקתו של מפיקו של רוט, יוחאי כפיר), כשרוט מופקד על השירה לאורך האלבום, ואילו גרין הוא זה שהלחין את כל עשרת השירים המופיעים בו, מבלי יוצא מן הכלל, תענוג שרק זמרים ספורים אותם ניתן לספור על אצבעות יד אחת זכו לו עד היום.

מתי בעצם התחילה ההיכרות ביניכם?
רוט: "לפני כ-12 שנים, כאשר הגעתי לארה"ב בשביל לפגוש אותו, אחרי שקיבלתי הוראה כזו מהרב'ה שלי, האדמו"ר מפרימישלאן".

גרין: "קיבלתי אז פתאום טלפון מהגבאי של האדמו"ר, שאמר לי שהרבי מבקש שאפגוש אברך מסוים העוסק בשירה, שנוסע לימים הנוראים לאורגוואי, והרבי ביקש שהוא יעשה עצירה בניו יורק כדי לפגוש אותי. מה מטרת הפגישה? שאלתי. 'שתדברו אחד עם השני', נעניתי. אני לא ידעתי שרוט לא מדבר אנגלית ואידיש (היום כבר כן, ח.ב.), ומצד שני אני אז לא ידעתי מילה בעברית (כנ"ל, ח.ב.), אך שמעתי שהרבי הוא איש חשוב מאד והסכמתי. נפגשנו יחד במסעדה בבורו-פארק. ישבנו והסתכלנו אחד מול השני כשאנחנו לא יודעים מה לעשות בדיוק, ובעיקר דיברנו על הקפה שהוגש לנו. למעשה, דבר לא יצא מהשיחה הזו, אותה עשינו באמונה פשוטה בבקשת הרבי, אלא רק לאחרונה - 12 שנים אחרי"...

רוט: "אבל בשנים הללו, מאז ועד עתה, כבר הכרנו אחד את השני, ונפגשנו לא מעט באירועים שנערכו כאן בישראל".

גרין: "אכן. כשבאתי לפה ראיתי שאברמי שר שלושה טנורים, ועם תזמורות סימפוניות גדולות, ושמתי עליו את עיניי. הפרק הבא בו נפגשו דרכינו, היה לפני כ-4 שנים, כאשר הזמינו אותי מ'עזר-מציון' לשיר באירוע מוזיקלי שנערך ברמת-גן. אני הייתי אמור להיות על הפסנתר, אבל רציתי שיהיה איתי עוד מישהו שיעזור לי בשירה. חשבתי על מישהו כזה, ואז צלצלתי לאברמי וביקשתי ממנו שיעשה לי טובה כי אני צריך עזרה בערב הזה. אברמי אכן הגיע, ואחרי אותו אירוע הייתה לי הכרת הטוב אליו, והצעתי לו שאלחין עבורו שיר. אף אחד לא חשב אז על דיסק שלם. אבל גם מהדיבורים הללו, עוד לא יצא כלום. בהמשך ראיתי אותו בעוד ועוד אירועים, והתאהבתי בקול המאד מיוחד שלו, המשלב טנור עם הטעם של בריטון. כשהוא שר חשבתי כמעט שאני שומע את רוזנבלט".

נוסח תפילה חדש בא לעולם
ובסוף הגיעה אותה שבת, בבאר-שבע, אז החליט גרין כי סופית הוא חייב לשבת עם רוט ולהלחין עבורו. "הייתי ממש בהלם כל השבת, והייתי בכל השבת עם חיוך גדול על פניי. מה קורה פה? בסעודות הושיבו אותי באמצע, לא ידעתי בדיוק מה עליי לעשות, אבל הייתי סקרן לראות מה יעשו אברמי והמקהלה. כבר בליל-שבת עם תום התפילה, הבנתי שאני מרוצה מאד ממה שאני שומע, וכאשר נכנסתי לחדר האוכל ושמעתי את תגובות האורחים, התחלתי להבין את ההצלחה".

רוט: "זו הייתה שבת מאד מיוחדת. ישבנו זמן רב להכין את השירים שילוו את התפילה, ויוסי דאג להכניס את האנשים לאווירת השבת עוד לפני השבת, כאשר ניגן על הפסנתר באווירה רגועה מזמירות השבת אותן הלחין במהלך השנים".

כמו שהוא מספר, גרין נהנה מאד ממהלך התפילה, אבל דווקא כאשר ביצע רוט את "משה ואהרן" באיזה לחן גרינאי כל שהוא, הרגיש גרין כי צריך לחן מיוחד על המילים הללו. זה מה שהביא אותו בתוך שבוע להלחין לרוט את "משה ואהרן" המופיע באלבום החדש.

רוט: "אני זוכר שהוא אמר לי אז שצריך שנעשה את השירים האלו ביחד, שהנשמות שלנו יתחברו יחד. 'רק כך ייצא שיר שמתאים לך', אמר לי. באופן טבעי, אחרי השיר הזה, הגיעו שאר השירים שהלחין עבורי לאלבום החדש".

גם מאחורי השיר הפותח את האלבום, 'אמת ויציב', עומד סיפור. גרין: "קראתי באחד הספרים, שפעם ניגש זוג צעיר אל האוהב ישראל מאפטא, וביקש ברכה שהזיווג יעלה יפה, ברכה חסידית ידועה ומוכרת. ואז נענה הרבי ובירך, שלא רק שהזיווג יעלה יפה, אלא יעלה גם 'אמת ויציב ונכון' ואת שאר כל הברכות המופיעות בתפילה הזו, המסתיימת ב'ויפה'. מאד התלהבתי מהמילים, ולא עבר זמן רב והשיר הזה יצא, כשהחלק השני שלו זו אותה ברכה חסידית, 'דער זיווג זאל עולה יפה זיין'".

כשחלק שני בשיר קצבי הוא באידיש, אתם לא מאבדים קצת את החתונות הליטאיות, שם הזמרים יסתבכו עם המילים? שאלנו. גרין כמעט התרגז. "כל העולם החסידי מכיר את המילים הללו. בחו"ל זו הברכה המוכרת ביותר בחתונות. ובכלל, כשאנחנו מוציאים שיר אנחנו מוציאים אותו מתוכנו, ומקווים שאז הקהל יבוא, וב"ה הוא בא. שיר כמו 'שטר התנאים', אם הייתי בא ואומר לך שיש לי שיר 8 בן דקות על איזה מכתב מרגש, היית מפיק אותו? והנה, הציבור קיבל את השיר בסופו של דבר. אני מאמין בקהל".

איך יוצרים ועובדים על אלבום שלם, כשאתה אברמי נמצא פה ויוסי בארה"ב? מילא שיר אחד, אבל איך עושים כך אלבום שלם?
רוט: "אנחנו חיים היום בעידן האי-מייל, ובזמן יצירת האלבום באמת לא נפגשנו הרבה. אני הקלטתי פה, ויוסי משם שמע את התוצאה ואז לעיתים היה צועק עליי: לא לזה התכוונתי... היו כמובן הרבה שיחות טלפון טרנס-אטלנטיות, שכל שיחה משנה לך את כל הגישה לשיר שאתה עובד עליו כעת. היו אף דברים ששרתי ומחקתי".

לכל אורך האלבום, נפקדת מקומה של המקהלה. מי שמבצעים את קולות הליווי באלבום, הם גרין ורוט בעצמם. אברמי: "מי אמר שצריך מקהלה? הרבה לפני שיצאתי כזמר בפני עצמי, שרתי המון במקהלות, וב"ה אני יודע כיום לעשות קולות לעצמי לבד. זה גם הרבה יותר מהר ומדויק". גרין מסכים, ומוסיף: "מהצד שלי, כל שיר שאני מוכר לזמר - מגיע עם קולות שאני אעשה לו בשיר - אם הוא רוצה - וכך היה באלבום הזה".

בשנים האחרונות, נהוג בכל אלבומי המוזיקה החסידית לגוון כמה שיותר. כלומר, באלבום אחד לשתף חמישה או שישה מלחינים, ומספר דומה של מעבדים. אברמי, זה לא היה סיכון מסוים לתת את כל הלחנים לאדם אחד והעיבודים כנ"ל?
רוט: "אני דווקא חושב שזה מה שמראה את הגדולה והמקצועיות של יוסי גרין, להגיש דיסק שלם עם עשרה לחנים, שכולם יהיו מגוונים ולא דומים אחד לשני".

גרין מסכים עם הדברים, ואף מוסיף: "אני מסכים כבר עתה להתחיל להכין לך עוד אלבום שלם"... לאחר מכן, בארשת רצינית יותר, הוא מסביר לנו שהסיבה לגיוון במלחינים רבים שמעטרים כיום כל אלבום חסידי, נעוצה בכך שהמלחינים הגדולים והמבוקשים גובים סכומים מפולפלים עבור לחניהם, ולכן זמר מסתפק בשיר-שניים ממלחינים גדולים, ובעוד שמונה שירים ממלחינים בינוניים ומטה. גרין: "יש הרבה מלחינים היום שמתחננים לפני זמרים שייקחו את השירים שלהם, ואם הם אכן יסכימו לקחת הם גם ישלחו להם קוגל לשבת"...

רוט: "עדיין אני חושב, במיוחד כעת אחרי שעבדתי עם יוסי, שאי-אפשר לקחת כל מלחין מתחיל ולעשות מזה אלבום שלם. השאלה ששאלת קודם, היא התשובה בעצמה: 10 שירים מגוונים מאותו מלחין, זו החכמה. זה מראה כמה זה אמיתי".

כבר לא ממלמלים את המילים
באלבום החדש, השניים לוקחים ברוב השירים מילים שהן ידועות, ומפרשים אותן בפירוש מוזיקלי חדש. גרין מסביר לנו שהוא סיים עם החלק בחייו שהוא מלחין שירים על מילים שכוחות באיזה ספר נידח בו נתקל, וכעת הוא מנסה להלחין מחדש טקסטים שכולנו אומרים ביום-יום, ולכאורה נראים מוכרים מאד.

כזה הוא למשל "אדיר במרום", המופיע באלבום. רוט: "עד היום, כשיוסי ואני היינו אומרים את המילים הללו, הנאמרות אחרי שהכהנים יורדים מהדוכן, היינו ממלמלים אותן במהירות, כמו שכמעט כולם עושים. אבל אחרי שיוסי הסב את תשומת לבי לפירוש המילים הללו, כל-כך הרבה שלום בתפילה אחת, ולאחר שהלחין לי שיר על המילים הללו, ההסתכלות שלנו על התפילה הזו היא אחרת, עם משמעות אחרת לגמרי".

גרין: "זה מה שאני מנסה כעת, לתקן על ידי שירים חדשים, את כל המקומות ה'חלשים' יותר במהלך התפילה".

מה זמר צריך לעשות כדי שתסכים להלחין עבורו אלבום שלם? שאלנו את גרין.
"בשביל זה צריך להיות אברמי רוט"... צוחק גרין, ומרצין: "אלבום שלם שלי עם זמר, יוצא כאשר אני מצליח להתחבר באיזה שהוא חיבור פנימי ועמוק עם הזמר. אם אני מוצא קשר שהוא רציני וחזק, ושחוץ מהעניין המסחרי אנחנו שנינו רוצים להעניק לקהל משהו ביחד, שיעשה אתו כל מיני דברים טובים - אני מחזיק בו.

"הקב"ה נתן לי מתנה; יש לי כמעט 700 שירים ב-700 מקומות וזמרים ששרים אותם, אבל מה אתה חושב?", אומר גרין בגילוי לב, "בכל שיר שאני מלחין אני מפחד: כמה יהיו עוד? אפשר בכלל? ואם אני מצליח להלחין ולהכניס עוד שיר, אני משתומם שזה אכן קורה. כל הצלחה כזו, נותנת לך את ההבנה שכנראה עם-ישראל באמת צריך שירים כאלו, כדי להתפלל, ללמוד וגם לחתונות, ואני מתפלל כל הזמן על כך שאני אזכה להיות השליח. אני רואה את אברמי ככלי לפרסם את השירים, ואם אני מצליח להלחין שיר ל'כלי' כזה, כמו 'אדיר במרום', אני רואה בזה הזדמנות לתקן מילים בתפילה שעד היום לא התעמקתי בהן".

אברמי: "כשאני שר את השירים הללו, וכשאני רואה איך ילדים ומתפללים לידי בשחרית מזמזמים את המנגינה של 'אדיר במרום', זה סוג של סיפוק עבורי. אתה מרגיש שעשית משהו, שמילאת את החלק שלך".

 

  תגיות: אברימי רוט - יוסי גרין

37% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

5. הדיסק עצמו
מסכים עם חוי. הדיסק די חלש ומאד איכזב אותי. הדיסק הקודם לפני יותר מעשר שנים היה מעולה, אחד הטובים שיצאו בעשר שנים האחרונות, אבל הדיסק הנוכחי אין בו כמעט להיט. משה ואהרן של יוסי גרין מעניין רק את שניהם והמעבד. אף אחד לא ישיר אותו בבית הכנסת כי המשבצת תפוסה על ידי קרליבך והלחן של גרין לא כל כך מרשים עד כדי להדיח אותו משם. מצטער. לפחות מדובר על שני אנשים נחמדים ואברימי באמת זמר ענק, אבל צריך לגוון בלחנים ובטח ובטח בעיבודים והמקהלות.
יאיר | כ"ה מרחשון ה'תשע"ד
6. hagithaham@walla.com
ל 1 אכפת לך שהוא מרוויח כסף? מגיע לו כל שקל , שיהיה לו לבריאות! אני לא מבינה למה לא לפרגן???
חגית | כ"ה מרחשון ה'תשע"ד
7. חולק על 5 - דיסק מדהים !!
טעם וריח אין ל.... אינני מסכים לחלוטין עם הביקורת על הדיסק . לדעתי ולטעמי מדובר באחד הדיסקים היפים ביותר שיצאו לאחרונה . מגוון ומענין עם טעם חדש ומרענן . יהושע פריד מביא סגנון מוזיקלי חדש ושונה .. נכון שמשמיעה ראשונית קשה מיד להבין ולקלוט אך אחרי כמה וכמה פעמים שאתה שומע מתמכרים וזה בשבילי אומר הרבה .. על אברימי אין הרבה מה לומר חוץ מזמר מקצוען עם קול ענק שהמוזיקה החסידית יכולה להתגאות בגאון עם כזה זמר . לדעתי הוא תמיד מביא את השירה והפרשנות שלו בלבד ולא מנסה לחקות אחרים ובמחוזותינו זה דיי נדיר . לגבי יוסי גרין הענק זכותו לקחת כמה שבא לו ואנו רק צריכים להודות שיש לנו כזה מלחין בדורינו ונאחל לו שימשיך להלחין ולחדש לחנים יפיפיים.
לסיכום-דיסק מדהים ומוצלח !!!!
משה | כ"ז מרחשון ה'תשע"ד
8. דיבורים דיבורים..... סוף סוף יש מה לשמוע שילוב............ עע ננ קק
אני דוקא מרגיש שזה שילוב מדהים של מלחין וזמר, בבית לא מרשים לי להוציא את הדיסק מהמערכת, וסוף סוף אחרי תקופה ארוכה ארוכה ארוכה יש מה לשמוע. אין מתחרים לצמד הזה
שלמה בן דוד | כ"ז מרחשון ה'תשע"ד
9. דיסק פצצה !!!! אבל....
אברימי דאחילק תסתפר כבר .... נראה לי כבר מותר לך עבר כמה חודשים מאז ....

בשורות טובות .
איציק | כ"ז מרחשון ה'תשע"ד

 
מב״ד ופריד עשו היסטוריה בפריז • גלריה
באולם המפואר של קזינו דע פאריז הגיעו ביום רביעי שעבר למעלה מ1500 אנשים במופע אדיר מיוחד במינו בעיר האורות – פאריז, פעם הראשונה בעיר זו התאספו תחת קורת גג אחד שני גדולי הזמר החסידים: אברהם פריד ומרדכי בן דוד.
דוד שפירא חדש: "זה הבית שלי"‎
הזמר דוד שפירא שפרץ בסערה לתודעת המוזיקה היהודית עם סינגל הבכורה לך על זה - הפך ללהיט ויראלי עם למעלה מחצי מיליון צפיות ביו טיוב. הזמיר הצעיר, בוגר מקהלת הילדים פרחי מיאמי ואח של מרדכי
משפחת רזאל מסיימת את הש''ס ומקליטה שיר
הרעיון לביצוע השיר החל בכלל כצלצול תחילת הלימודים ב'חיידר' של הבן שנמצא ממש מול הבית של יונתן רזאל. ''כל פעם אני שומע את השיר הזה, עד שזה הפך ממש לחלק מזמירות השבת שלנו...
יונתן שינפלד וקובי ברומר בדואט חדש
בעיצומם של ימי החנוכה מוציא יונתן שינפלד סינגל חדש פרי עטו בשם 'שומר עלינו' בהפקתו של דוד פדידה, כשהוא מצרף אליו לביצוע את פצצת האנרגיה קובי ברומר. התוצאה: להיט תוסס
רבבות ציינו את חג הגאולה ב'צמאה' בבנייני האומה
במופע צמאה המרכזי אמש, שהתקיים לגברים השתתפו האמנים חנן בן ארי, יהונתן רזאל, אברהם פריד ונאור כרמי והלהקה ששילהבו את אלפי המשתתפים לגבהים עליונים
נתן גושן ושלי רנד הצדיעו לחב''ד
בתחילת בשבוע נערך ערב מיוחד לבית חב''ד חדרה בגן האירועים אלכסנדר הצמוד לחדרה. שם הערב נקרא המאירים והשתתפו בו מאות מקורבים וידידי בית חב''ד.