דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
2.19.2020 | יום רביעי כ"ד שבט ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
יוסל'ה רוזנבלט - צילום: שטורעם

כשיוסל'ה רוזנבלט שר אצל הרבי מליובאוויטש

ר' יוסל'ה שר ברגש, עם הלב, כפי שרק הוא יודע, אבל נראה שניגוני חב''ד המקוריים והלבביים מכהים אותו - תיאור אוטנתי של התוועדות בשנת תר''צ במחיצת כ''ק אדמו''ר מוהריי''צ נ''ע, בה השתתף החזן ר' יוסל'ה רוזנבלט ז''ל - מתוך כתבה המתפרסמת היום בשטורעם

ג' מרחשון ה'תשס"ח | 10/15/2007

"ר' יוסל'ה שר ברגש, עם הלב, כפי שרק הוא יודע, אבל נראה שניגוני חב"ד המקוריים והלבביים מכהים אותו" • תיאור אוטנתי של התוועדות בשנת תר"צ במחיצת כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע, בה השתתף החזן הנודע ר' יוסל'ה רוזנבלט ז"ל • הרשימה התפרסמה בשעתה באידיש בעתון "דער מארגן זשורנאל" ומתורגמת לראשונה ללה"ק • מאת הרב משה מרינובסקי • מיוחד

הימים שבין שמיני עצרת ושמחת תורה וז' מרחשון הם, מדי שנה בשנה, ימי הרשמים וההתרשמויות מחודש תשרי.

אנו מתכבדים, אפוא, להביא בפני קוראינו תיאור אוטנתי של התוועדות שמחת בית השואבה תר"צ במחיצת כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע שכידוע שהה באותם ימים בארה"ב, התוועדות בה השתתף החזן הנודע ר' יוסל'ה רוזנבלט ז"ל. התיאור הופיע בשעתו באידיש בעתון ,"דער מארגן זשורנאל" פרי עטו של הסופר ד.ל. מעקלער (עורך 'ספר הזכרונות' של הרבי הריי"צ נ"ע). הדיווח נעתק בספר "תולדות חב"ד בארצות הברית" (פרק יב) והוא מתורגם לראשונה ללה"ק ע"י מערכת שטורעם.

***

רוח חסידית מקורית ומסיבה עשירת תוכן של חב"דניקים נלהבים, תופעה נדירה באמריקה הסוערת והשקועה בעניני חולין, התקיימה ביום שלישי בלילה בשמחת בית השואבה בסוכתו של הרבי מליובאוויטש, רבי יוסף יצחק, שהגיע אל יהדות אמריקה עם השליחות הגדולה לסייע לרומם את מצבם הרוחני של היהודים ברוסיה ובמדינות נוספות.

הגשם, שירד כל היום וחלק נכבד מהערב, לא מנע מחסידיו ואוהדיו של הרבי להתכנס ממש מכל חלקי העיר, מהברונקס כמו גם מברוקלין. להיות נוכחים בשמחת בית השואבה אצל הרבי מליובאוויטש לא קטנה היא וכדי לסכן למענה הכל, אפילו את החשש שבגלל הגשם השמחה לא תוכל להתקיים בסוכה אלא בבית.

אבל הגשם, בדרך נס, פסק בזמן ועוד לפני שהשולחנות והספלים התייבשו, הסוכה הגדולה והרחבה של הרבי, הבנויה סמוך לבית,, אותה הקים הרבי ליד מעונו הזמני בברוקלין עווניו בברוקלין - כבר היתה מלאה.

מהסכך עדיין היה טפטוף בלתי פוסק, הדפנות עדיין היו לחות, אבל הציבור נדחק והצטופף עוד ועוד, וכאשר כבר לא היה מקום לעמוד על הקרקע, עמדו על גבי הספסלים וממש טיפסו על הקירות.

המתח גבר כאשר הרבי נכנס ותפס את מקומו בראש השולחן, סביבו ישבו מלויו הנכבדים וחשובי החסידים מניו יורק.

כעת, עיני כולם היו מופנות אל הרבי שפניו, המלאות  צער, חודרות כל כך עמוק.

בפנים חיוורות עם זקן בלונדיני עגלגל שבאמצעו כבר הכסיף, עם עיניים חודרות מלאות צער – הרבי עושה רושם בל ימחה.

הרבי יושב מהורהר. הוא תמיד מהורהר, הוא תמיד אחוז שרעפים. נראה כאילו איננו חי כלל בעולם המציאות. מראהו טראגי. כל הטרגדיה של העם היהודי משתקפת בפניו.

אבל הרי זו עת שמחה. חסידים נאספו כדי לשמוח בחג הקדוש. הרבי קורע עצמו, אפוא, ממחשבותיו ופוקח את עיניו, סוקר את הציבור שמסביב. הוא אומר משהו לאלה שסביבו. עונים לו. זוהי "מילתא דבדיחותא" ועל פני הרבי נשפך חיוך מתוק, שמחה לבבית.

ואז פניו נראים מלאות ומרוצות.

אבל זה לא נמשך הרבה. עד מהרה הרבי שוב שקוע בהרהורים. יש מדי הרבה על מה לחשוב.

בינתיים, הציבור שמח. מדברים אל הרבי וסביב הרבי....

הדמויות החשובות ביותר של החב"דניקים באמריקה נמצאות כאן. האוירה מרוממות.

את הארוע מנהל הרב משה דובער ריבקין. מסביב שורת רבנים נוספים – הרב ישראל דזייקאבסאן, הרב שלמה אהרן קאזרנובסקי, הרב זלמן נאוויק, הרב מנחם מענדל לאקשין, הרב ניסן טעלושקין, ר' טוביה בעלקין, האחים קרעמער ורבים אחרים.

כאורחים הגיעו גם החזן המהולל ר' יוסל'ה רוזנבלט והחזן ר' שמואל קנטרוף.

לוקחים קצת "תיקון" [=משקה] ופארבייסן והציבור פורץ בשיר. שרים ניגוני חב"ד אמיתיים, לבביים, מרוממים.

האוירה הופכת לנשגבה, הניגונים מגביהים לרקיעים.

אבל הניגונים נקטעים במהירות. הרבי עומד לומר משהו.

אין זה 'טיש' רגיל במהלכו הרבי אומר תורה. אלו הם "דיבורים ליד השולחן" כפי שהחסידים קוראים לזה וכאלה "שיחות" מתקיימות רק בהזדמנויות מסוג זה.

הרבי אומר משהו והציבור ממשיך בניגונים. שוב הרבי מדבר ושוב שרים מחדש...

כאשר החסידים נחים משירתם, גם ר' יוסל'ה רוזנבלט שר. ר' יוסל'ה שר ברגש, עם הלב, כפי שרק הוא יודע, אבל נראה שניגוני חב"ד המקוריים והלבביים מכהים אותו.

בשולחן שבו כל העדה הם מנגנים לביים כל כך, אפילו יוסל'ה רוזנבלאט לא יכול להתבלט...

הרבי מליובאוויטש מדבר תמיד בנעימות, כל כך בשקט שעליכם לאמץ את האזניים שלכם כדי לא לאבד את דבריו.

אבל הוא מדובר בירור ובחדות. הרעיונות שהוא מבטא בנויים היטב. כאשר הם יוצאים מפי הרבי, הם ישר אל הנקודה, למרות שהם נקטעים לעתים קרובות, ועם מה שמובן מאליו צריך להתמודד לבד.

הרבי בכלל לא נוהג לומר את מה שאין לו משמעות ברורה ולא מוביל למטרה מוגדרת.

ואכן, בתחילת דבריו בשמחת בית השואבה, ביום שלישי בלילה בסוכתו, הוא מציין בצער את העובדה שמילים לא תמיד מסוגלות לבטא את מה שקיים במחשבה ולעתים קרובות יש להאריך בדברים עד שהכל ברור לשומעים.

אפילו דיבור כמו שלו, כל כך בצמצום, כל מרוכז, נחשב בעיני הרבי כיתר על המידה...

ליבו של הרבי שותת דם בעד היהדות בכל העולם, ברוסיה ובמדינות אחרות, ואפילו על שפל המצב של היהדות באמריקה עצמה.

כי הרבי, שהגיע עם השליחות הגדולה לעורר את יהדות אמריקה לנחיצות ליצור את האמצעים הנחוצים כדי לרומם את המצב הרוחני של היהודים ברוסיה ובמדינות נוספות, לא נמנע מלהעיר, בזמן הקצר שבו הוא נמצא באמריקה, כי יהודי המקום רחקו מדרך התורה, וזה מכאיב לו וגורם לו צער.

צערו גדול עוד יותר מאחר שבעצם ליהודי אמריקה יש נשמות יהודיות בדיוק כמו ליהודים בארצות אחרות.

נשמות יהודיות הן נרות של ה', מבהיר הרבי. הן מפוזרות ברחבי העולם, אבל בכל מקום שבו הן נמצאות ומבלי להבדיל באיזה תנאים הם חיים, אסור לאפשר להם לכבות, אסור שהאור יכהה.

הרבי מדבר בצער עמוק על כך שיהודי אמריקה חלשים כל כך בשמירת היהדות. אילו לפחות היו חוטאים – אזי היו יכולים להפוך לבעלי תשובה, אבל הם הפסיקו לחשוב, הפכו לנגררים, נותני הסכמה לכל מה שאחרים עושים. וזו, אומר הרבי, ירידה גדולה ליהודי המדינה הזו.

אילו לפחות היו הורסים את האוצרות הגדולים לאט לאט, בכוונה... אבל הם משליכים אותם למטה ומאפשרים לדרוך עליהם ברגלים... ועל כך הלב מדמם...

***

כך, בצער רב, נחתם הדיווח על שמחת בית השואבה. יש לציין כי הדיווח על שמחת תורה (המופיע שם בהמשך הפרק), בהחלט יותר מלבב...

לצפייה בקטע חזנות נדיר של רוזנבלט לחץ על פליי

צילום: שטורעם


 

  תגיות: הרבי מליובאוויטש - חב''ד

23% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

לא נמצאו תגובות! הוסף תגובה

 
'אנה אלך' – נפתלי קמפה מפתיע עם אלבום חדש!
כשנה לאחר שכבש בסערה את עולם המוזיקה היהודית עם אלבום בכורה מופתי שזכה להצלחה חסרת תקדים, מוציא הזמר והיוצר נפתלי קמפה אלבום חדש ומיוחד בשם 'אנה אלך'
פריד וריבו בהופעת הספר תורה המהודר ביותר בעולם
תחת הכותרת "התורה היא של כולם" התקיים טקס הכנסת ספר התורה שלמעלה מ-150 אלף יהודים נטלו חלק בכתיבתו, בתחושת התרגשות של מצווה התכנסו כאלף איש לחגוג בשמחת התורה
שמחה פרידמן ואלי קליין בשיתוף פעולה ראשון
שמחה פרידמן משיק היום סינגל חדש, שביעי במספר, מתוך אלבום הבכורה שלו, המתקרב ובא. שם הסינגל הינו ''עוד יבוא היום'', והוא עוסק לא רק בציפיה לביאת המשיח, אלא גם מעביר מסר
''טראמפ'לה'' – האם זה הלהיט שיעצור את ההדחה של נשיא ארה''ב?
זה לא עוד גימיק אלא שיר מדליק במיוחד שכולו מוסר השכל מנשיא המעצמה הגדולה בעולם – אמריקה. בנצי טאבאק, כוכב זמר חסידי משחרר סינגל המוקדש לדונאלד ג'יי טראמפ, בו הוא רואה סמל ודוגמא למי שמתגבר על כל מכשול.
יונתן שינפלד בסינגל חדש 'מכוון גבוה'
הזמר והיוצר יונתן שינפלד בסינגל חדש בשם 'מכוון גבוה' שכתב והלחין בעצמו, להפקה המוזיקלית הצטרף גם דורון אלימלך. האזינו
קובי ברומר בסינגל חדש - 'נטיעות'
ימים ספורים לפני ט"ו בשבט מוציא הזמר קובי ברומר סינגל חדש בשם 'נטיעות'. את השיר הלחין קובי עצמו, על העיבוד אחראי אהרל'ה נחשוני שהעניק לשיר מעטפת מוזיקלית מקורית ומסקרנת, בהפקתו של דוד פדידה.
שלום ברנהולץ כפי שעוד לא הכרתם: ''אתה קרוב''!
לאחר ההצלחה הגדולה שנחל הסינגל המקורי הראשון ''הזמן של השמחה'' שיצא רק לפני תקופה קצרה וזכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו, עושה ברנהולץ צעד נוסף בקריירה המוזיקלית